Phanteks M25 Gen2 140mm DRGB High-Airflow PWM Fan Black
- Part Number: PH-F140M25_G2_DBK01
- Manufacturer: Phanteks
- Quickfind Code: 120883
- Stock: In Stock
£10.85 ex. vat
£13.02 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£10.85 ex. vat
£13.02 inc. vat
Share:
* To operate the D-RGB lighting, it must be connected to a Phanteks controller or an A-RGB equipped mainboard. We strive to make it as easy to use and compatible as possible.
Phanteks M25 Gen2 140mm DRGB High-Airflow PWM Fan Black
Attributes
| Fan Speed | 350 ~ 1800 RPM |
| Air Flow | 101.78 CFM Max |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Connector | Linq6 |
| Fan Air Pressure | 2.23 mmH2O Max |
Electrical
| Voltage | 12 V |
| Current | 0.3 A |
Environmental
| Noise Level | 36.4 dBA Max |
Physical
| Form Factor | Chassis Fan |
| Case Colour | Black |
| Cable length | 140 mm |
| In The Box | Fan Linq6 Extension Cable 4 x Screw Cover Corners 2 x Screw Cover Bridge 5 x Fan Screws |
| Fan Width | 140 mm |
| Fan Depth | 140 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Weight | 187 g |
Warranty
| Warranty | 3 Years |
Key Features
| Main Colour | Black |
| Fan Size | 140 mm |
| L.E.D Fan | ARGB |
| Number of Fans | 1 fan(s) |
| RGB LED Controller Included | No |
| LED Strip(s) Included | No |
| Fan Connector | Proprietary |
| Power Requirement (auto) | 3 W |
| Fan Blade Direction | Normal |
Item Details
| Manufacturer | Phanteks |
| Manufacturer Code | PH-F140M25_G2_DBK01 |
| EAN | 0886523003533 |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support