Phanteks M25 Gen2 120mm High-Airflow DRGB PWM Fan White
- Part Number: PH-F120M25_G2_DWT01
- Manufacturer: Phanteks
- Quickfind Code: 120887
- Stock: In Stock
£9.99 ex. vat
£11.99 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£9.99 ex. vat
£11.99 inc. vat
Share:
The Phanteks M25 Gen2 comes packed with features previously only seen in the highest end fans. It’s Daisy-chain Unified Fan Frame easily interlocks with the next fan to link multiple fans together into one.
With its blades designed specifically for high airflow performance on radiators and heat sinks, the M25 Gen2 excels where it matters. Delivering low temperatures with a clean look to elevate your system.
Phanteks M25 Gen2 120mm High-Airflow DRGB PWM Fan White
Attributes
| Fan Speed | 350 ~ 2000 RPM |
| Air Flow | 72.72 CFM Max |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Connector | Linq6 |
| Fan Air Pressure | 2.51 mmH2O Max |
Electrical
| Voltage | 12 V |
| Current | 0.3 A |
Environmental
| Noise Level | 35.13 dBA Max |
Physical
| Form Factor | Chassis Fan |
| Case Colour | White |
| Cable length | 120 mm |
| In The Box | Fan Linq6 Extension Cable 4 x Screw Cover Corner 2 x Screw Cover Bridge 5 x Fan Screws |
| Fan Width | 120 mm |
| Fan Depth | 120 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Weight | 154 g |
Warranty
| Warranty | 3 Years |
Key Features
| Main Colour | White |
| Fan Size | 120 mm |
| L.E.D Fan | ARGB |
| Number of Fans | 1 fan(s) |
| RGB LED Controller Included | No |
| LED Strip(s) Included | No |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Power Requirement (auto) | 3 W |
| Fan Blade Direction | Normal |
Item Details
| Manufacturer | Phanteks |
| Manufacturer Code | PH-F120M25_G2_DWT01 |
| EAN | 0886523003489 |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support