Be Quiet Pure Wings 3 PWM High Speed 140mm Chassis Fan White
- Part Number: BL113
- Manufacturer: BeQuiet!
- Quickfind Code: 120835
- Stock: In Stock
£16.89 ex. vat
£20.27 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£16.89 ex. vat
£20.27 inc. vat
Share:
Pure Wings 3 140mm PWM high-speed features a closed loop motor. This technology is comparable with the cruise control in cars. When working against resistance, for example a fan grill or radiator, fans spin slower as a result. The closed loop motor technology constantly monitors the current fan speed and increases it to the target rpm, if necessary. As a result, Pure Wings 3 140mm PWM high-speed always operates at the desired speed, no matter the air resistance.
The fan frame outlet is newly designed to minimize air leaks. This benefits especially the radiator performance of Pure Wings 3 140mm PWM high-speed. To reach even higher performance, the fan blades are optimized as well: Their angle is adjusted to achieve even more air pressure, adding up to the extraordinary performance of Pure Wings 3 140mm PWM high-speed.
With a remarkably high air pressure of up to 2.44mm/H2O, Pure Wings 3 140mm PWM high-speed is the best choice for water-cooled and air-cooled systems alike. The 9 airflow-optimized fan blades provide enough air pressure to make this fan work great even in demanding configurations.
Pure Wings 3 140mm PWM high-speed trims all the fat. Every part and single detail contribute to the functionality and uncompromising performance. This has also been considered in the design of the fan. All outlines and angles serve a purpose, making Pure Wings 3 140mm PWM high-speed a timeless classic and elegant addition to every gaming PC.
Pure Wings 3 140mm PWM high-speed is built to last. With the proven rifle bearing technology, on average, this fan offers a lifespan of 80,000 hours.
Be Quiet Pure Wings 3 PWM High Speed 140mm Chassis Fan White
Attributes
| Fan Speed | Up to 1800 RPM |
| Air Flow | Up to 72.2 CFM |
| Bearing Type | Rifle |
| Connector | 4-pin PWM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.44 mmH2O |
| Lifetime | 80,000 hours |
Electrical
| Voltage | 5 ~ 13.25 V |
| Current | 0.12 A |
Environmental
| Noise Level | Up to 30.5 dBA |
Physical
| Form Factor | Chassis Fan |
| Case Colour | White |
| Cable length | 460 mm |
| In The Box | Fan 4 x Screws |
| Fan Width | 140 mm |
| Fan Depth | 140 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Weight | 188 g |
Warranty
| Warranty | 3 Years |
Key Features
| Main Colour | White |
| Fan Size | 140 mm |
| L.E.D Fan | No LED |
| Number of Fans | 1 fan(s) |
| RGB LED Controller Included | No |
| LED Strip(s) Included | No |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Power Requirement (auto) | 3 W |
Item Details
| Manufacturer | Be Quiet! |
| Manufacturer Code | BL113 |
| EAN | 4260052191002 |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support