Gigabyte AORUS EZ Chain Fan 120 ICE High-Performance 120mm ARGB Case Fan White
- Part Number: GP-ECFAN1201 ICE
- Manufacturer: Corsair
- Quickfind Code: 120873
- Stock: In Stock
£17.49 ex. vat
£20.99 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£17.49 ex. vat
£20.99 inc. vat
Share:
Fan EZ-Chain incorporates a slide-in interlocking mechanism along with a DAISY-CHAIN setup, enabling the transmission of power and signals between fans, thereby saving a significant amount of time on wiring connections.
The new fan blade design has achieved a simultaneous increase in both airflow and pressure, along with a reduction in noise.
With GCC (GIGABYTE Control Center), each device uses the same universal connector, plugging directly into the next to create a simple chain of devices.
User can freely choose the source of the signal to control the lighting:
Gigabyte AORUS EZ Chain Fan 120 ICE High-Performance 120mm ARGB Case Fan White
Attributes
| Fan Speed | 600 ~ 2000 RPM |
| Air Flow | 60 CFM Max |
| Bearing Type | HDB |
| Connector | 4-pin PWM 3-pin ARGB |
| Fan Air Pressure | 2.75 mmH2O |
| Lifetime | > 40,000 hours |
Environmental
| Noise Level | 8.2 ~ 29 dBA |
Physical
| Form Factor | Chassis Fan |
| Case Colour | White |
| In The Box | Fan Screws |
| Fan Width | 120 mm |
| Fan Depth | 120 mm |
| Fan Height | 25 mm |
Warranty
| Warranty | 2 Years |
Key Features
| Main Colour | White |
| Fan Size | 120 mm |
| L.E.D Fan | ARGB |
| Number of Fans | 1 fan(s) |
| RGB LED Controller Included | No |
| LED Strip(s) Included | No |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Power Requirement (auto) | 3 W |
| Fan Blade Direction | Normal |
Item Details
| Manufacturer | Gigabyte |
| Manufacturer Code | GP-ECFAN1201 ICE |
| EAN | 4719331555207 |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support