Logitech PC Headset 960 Stereo USB
- Part Number: 981-000100
- Manufacturer: Logitech
- Quickfind Code: 701001
- Stock: In Stock
£14.89 ex. vat
£17.87 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£14.89 ex. vat
£17.87 inc. vat
Share:
Digital, stereo, USB, over-the-head headset with in-line volume control.
Logitech PC Headset 960 Stereo USB
Headphones
| Volume Control | Yes |
| Over Head Support | Yes |
| Speaker Low Frequency Response | 20 Hz |
| Speaker High Frequency Response | 20 kHz |
| Audio Format | Stereo |
Microphone
| Noise Cancelling | Yes |
| Microphone Sensitivity | -44 +/- 3 dBPa/V |
Interfaces/Ports
| Connector Type | USB |
System Requirements
| Operating System Requirements | Microsoft Windows 2000 • XP • Vista |
Identifiers
| Spicers Number | 107668 |
| ISPC Code | 40232 |
| EC Commodity Code | 85176200 |
Physical
| Form Factor | Headset |
| Case Colour | Black |
| Cable Length | 2.4 m |
| In The Box | Logitech PC Headset 960 USB • Quick Start Guide |
Key Features
| Main Colour | Black |
| Corded/Cordless | Corded |
| Earpiece | Dual Earpiece |
| Display Model in Showroom | No |
Warranty
| Warranty | 1 Year |
Item Details
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Code | 981-000100 |
| EAN | 5099206008441 |
| Condition | New |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support