Samsung LS27A600NWUXXU Quad HD 27" LED Monitor Black
  • Part Number: LS27A600NWUXXU
  • Manufacturer: Samsung
  • Quickfind Code: 540099
  • Stock: In Stock
Product Features:
  • Condition: New
  • Size 27"
  • Refresh Rate 75HZ
  • Panel Type IPS
  • Resolution 2560 x 1440 (QHD)
  • Input Connections DP HDMI
  • Variable Refresh Rate Technology Freesync
  • Colour Black
+ Read More Information
Share:
Product Description
Discover the details
QHD resolution
Enjoy a billion colours with incredible depth
1 billion colours with HDR 10
Maximise comfort, minimise distractions
Stay in sync with the action
Plug and see
Auto Source Switch
Technical Specification
General
Energy Class (HDR)Class G
Display TypeLED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy ClassClass E
Diagonal Size27"
Adaptive-Sync TechnologyAMD FreeSync
Built-in DevicesUSB 3.0 hub
Panel TypeIPS
Aspect Ratio16:9
Native ResolutionQHD 2560 x 1440 at 75 Hz
Brightness300 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
HDR FormatHDR10
Colour Support1.07 billion colours
Response Time5 ms
Horizontal Viewing Angle178
Vertical Viewing Angle178
Backlight TechnologyLED backlight
ColourBlack
Dimensions (WxDxH)61.55 cm x 19.64 cm x 55.19 cm - with stand
Weight6.4 kg
Power
Power Consumption HDR (On mode)32 kWh/1000h
Input VoltageAC 120/230 V
Power Consumption (On mode)21 W
Power Consumption SDR (On mode)21 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)21 Watt
Power Consumption Stand by0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)0.3 Watt
Connectivity
InterfacesDisplayPort 1.2 ¦ HDMI ¦ Headphones ¦ 3 x USB 3.0 ¦ USB 2.0
Environmental Standards
TCO CertifiedTCO Certified Displays 8
ENERGY STAR CertifiedYes
Mechanical
Display Position AdjustmentsHeight, pivot (rotation), swivel, tilt
Tilt Angle-2/+25
Swivel Angle60
Rotation Angle-2/+92
Height Adjustment120 mm
VESA Mounting Interface100 x 100 mm
Miscellaneous
FeaturesSecurity lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included1 x HDMI cable ¦ 1 x SuperSpeed USB cable
Compliant StandardsTUV
Security Slot TypeKensington security slot
Dimensions & Weight
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width68.6 cm
Shipping Depth17.1 cm
Shipping Height45 cm
Shipping Weight8.1 kg
Sustainability Information
ENERGY STAR CertifiedYes
Environmental Parameters
Min Operating Temperature10 °C
Max Operating Temperature40 °C
Humidity Range Operating10 - 80% (non-condensing)