Be Quiet Pure Wings 3 PWM 140mm Chassis Fan White
- Part Number: BL112
- Manufacturer: BeQuiet!
- Quickfind Code: 120839
- Stock: In Stock
£16.55 ex. vat
£19.86 inc. vat
Share:
For sales and support
Call:0161 480 8800
£16.55 ex. vat
£19.86 inc. vat
Share:
The fan frame outlet is newly designed to minimize air leaks. This benefits especially the radiator performance of Pure Wings 3 140mm PWM. To reach even higher performance, the fan blades are optimized as well: Their angle is adjusted to achieve even more air pressure, adding up to the extraordinary performance of Pure Wings 3 140mm PWM.
With optimization for maximum airflow, Pure Wings 3 140mm PWM is the right choice for any case configuration that demands high cooling performance. Its 7 airflow-optimized fan blades not only reduce noise-generating turbulences but also ensure Pure Wings 3 140mm PWM provides the performance that is needed, even in demanding configurations.
Pure Wings 3 140mm PWM trims all the fat. Every part and single detail contribute to the functionality and uncompromising performance. This has also been considered in the design of the fan. All outlines and angles serve a purpose, making Pure Wings 3 140mm PWM a timeless classic and elegant addition to every gaming PC.
Pure Wings 3 140mm PWM is built to last. With the proven rifle bearing technology, on average, this fan offers a lifespan of 80,000 hours.
Be Quiet Pure Wings 3 PWM 140mm Chassis Fan White
Attributes
| Fan Speed | Up to 1200 RPM |
| Air Flow | Up to 57.4 CFM |
| Bearing Type | Rifle |
| Connector | 4-pin PWM |
| Fan Air Pressure | Up to 0.96 mmH2O |
| Lifetime | 80,000 hours |
Electrical
| Voltage | 5 ~ 13.2 V |
| Current | 0.06 A |
Environmental
| Noise Level | Up to 21.9 dBA |
Physical
| Form Factor | Chassis Fan |
| Case Colour | White |
| Cable length | 460 mm |
| In The Box | Fan 4 x Screws |
| Fan Width | 140 mm |
| Fan Depth | 140 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Weight | 180 g |
Warranty
| Warranty | 3 Years |
Key Features
| Main Colour | White |
| Fan Size | 140 mm |
| L.E.D Fan | No LED |
| Number of Fans | 1 fan(s) |
| RGB LED Controller Included | No |
| LED Strip(s) Included | No |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Power Requirement (auto) | 3 W |
Item Details
| Manufacturer | Be Quiet! |
| Manufacturer Code | BL112 |
| EAN | 4260052190999 |
Fast Next Day Delivery
Over 20 years of Supply, Service & Support
We Source Hard to Find and Legacy Computer Parts
Free Technical Support